Μπαντίρμα- Αναντολού Εφές 84-66

H Ανατολού Εφές υπέστη την πρώτη της ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να χάνει από την Μπαντίρμα (αντίπαλο της ΑΕΚ στο BCL), εκτός έδρας με το «βαρύ» 84-66.

Η Ανατολού Εφές, μετά την μεσοβδόμαδη «εξαντλητική» μάχη με την Άλμπα Βερολίνου για την Euroleague (νίκησε η Εφές με 106-105 στην παράταση), παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια και μοιραία ηττήθηκε από την Μπαντίρμα με σκορ 84-66.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυνηγούσε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την Μπαντίρμα (αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL) στο σκορ, αλλά είχαν επαφή μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή με το σκορ, κατέρρευσαν και ηττήθηκαν με το επιβλητικό 84-66.

Ο Κρις Σίνγκλετον (25 πόντοι με 8/13 σουτ) και ο Μπράιαν Ντάνστον (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι μοναδικοί που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων για το σύνολο του Αταμάν, από την οποία απουσίαζε ο Σέιν Λάρκιν και ο Ροντερίκ Μπομπουά.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Εφές στην τουρκική λίγκα, σηματοδοτώντας την πτώση τους από την κορυφή της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-43, 65-58, 84-66.

Ανατολού Εφές (Αταμάν): Πίτερς 3 (1/5 τρίποντα), Τουντσέρ 4, Ιλιασόγλου, Ντάνστον 15 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Άντερσον 2 (0/4 τρίποντα), Σίνγκλετον 25 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 4 (0/4 τρίποντα), Σανλί 2, Σαϊμπίρ, Κουρτουλντούμ 4, Μίτσιτς 5 (1/4 τρίποντα), Γκετσίμ 2 (0/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 19/33 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 13/17 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 16 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 τάπες.