Ούνιξ Καζάν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 94-86

Μετά την επιβλητική εμφάνιση στην Βαρκελώνη, οι Μοσχοβίτες ηττήθηκαν στο Καζάν, με τον Έρικ Μακόλουμ να σταματάει στους 30 πόντους και στα 6/8 τρίποντα.

Μπορεί να νίκησε την Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα την Παρασκευή, όμως στην Βαλτική Λίγκα τα πράγματα είναι διαφορετικά για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας αφού γνώρισε την ήττα στο Καζάν.

Η Ούνιξ του Δημήτρη Πρίφτη επιβλήθηκε με 94-86 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Έρικ Μακόλουμ. Ο άλλοτε παίκτης του Πανιωνίου, ήταν εξαιρετικός, φιλοδωρώντας τους Μοσχοβίτες με 30 πόντους και 6/8 τρίποντα!

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, όμως στο τέλος μίλησαν οι παίκτες του Πρίφτη και με επιμέρους 32-22 γύρισαν το ματς και κατέκτησαν τη νίκη. Για τους ηττημένους ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να είχε 19 πόντους, όμως ήταν ιδιαίτερα άστοχος με 4/13 σουτ.

Αναφορικά με τους Έλληνες των δύο ομάδων, ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν άποντος σε 17 λεπτάμ, έχοντας 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 16 λεπτά, έχοντας 2 πόντους με 1/3 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 36-41, 62-64, 94-86