Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 85-78

Η Βαλένθια δυσκόλεψε όσο μπορούσε τη Ρεάλ, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη «Wizink Arena».

Η Βαλένθια πάλεψε, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ ιδιαίτερα στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, όμως ηττήθηκε στην παράταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 85-78.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-19. Ωστόσο η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 40-40.

Στην τρίτη περίοδο η Βαλένθια κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ και έκλεισε την περίοδο, ούσα μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (56-67). Κάπου εκεί η Ρεάλ αντέδρασε, έσφιξε την άμυνά της και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «νυχτερίδες» ξέμειναν από δυνάμεις, πέτυχαν μόνο δύο πόντους και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 85-78.

Πρώτος σκόρερ της Ρεάλ ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ με 22 πόντους, ενώ πήρε βοήθειαες από τον Καμπάτσο ο οποίος είχε 17 πόντους και 8 ασίστ.

Για τη Βαλένθια ο Αμπάλδε είχε 16 πόντους και οι Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 40-40, 56-67, 76-76, (παρ.) 85-78