Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο 92-94 (παρ.)

H Μπιλμπάο πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 94-92 της ομάδας του Πέσιτς στην παράταση μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και προκρίθηκε στο Final-8 του Copa Del Rey.

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι εκτυλίχθηκε στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Μπιλμπάο, με τους Βάσκους να περνούν από το «άντρο» των Καταλανών, επικρατώντας στην παράταση 94-92. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Ντιλέινι.

Με το διπλό αυτό οι φιλοξενούμενοι έριξαν την Μπαρτσελόνα από την κορυφή της ACB, ενώ προκρίθηκαν στο Final-8 του Copa Del Rey. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα εντός έδρας  για την ομάδα του Πέσιτς, που προερχόταν από την ήττα από την Εφές Ανατολού (94-92).

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι Καταλανοί που προηγήθηκαν 41-32 στην ανάπαυλα, αλλά στο δεύτερο μέρος άλλαξαν όλα. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού σημείωσε 30 πόντους στην τρίτη περίοδο και μπήκε στην τελευταία περίοδο ισόπαλη με την Μπαρτσελόνα (62-62).

Ο Λάμερς οδήγησε το ματς στην παράταση με φόλοου στην εκπνοή (84-84) και στην παράταση ο Ντιλέινι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου, έχοντας 1/3 βολές, 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Για τους θριαμβευτές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουτέγι με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Λάμερς με 18, ο Μπράουν με 13 και ο Μαρτίνεθ με 12.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Μίροτιτς σημείωσε 24 και πήρε 9 ριμπάουντ, ο Ντιλέινι μέτρησε 15 και ο Χίγκινς 14, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-32, 62-62, 84-84 (κ.α.), 92-94 (παρ.).