Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 78-82

Η Βαλένθια πήρε μία τρομερή νίκη στη Βαρκελώνη καθώς επικράτησε 82-78 της Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Μεγάλη πρόκριση για τη Βαλένθια!

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με σκορ 82-78 της Μπαρτσελόνα εκτός έδρας και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τόμπεϊ με 16 πόντους (5 ριμπάουντ) και ο Ντούρνεκαμπ με άλλους 12, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Ντούμπλιεβιτς μέτρησε συνολικά 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Μίροτιτς από την άλλη πλευρά έπαιζε μόνος του, καθώς με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από την Μπαρτσελόνα (και από το ματς γενικότερα), αλλά αυτό δεν έφτανε.

Παρά το γεγονός ότι οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια «έτρεξε» ένα σερί 20-0(!) και πήρε το προβάδισμα με 18-32! Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ντούμπλιεβιτς και Κολόμ έφεραν στο +10 τους φιλοξενούμενους, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα χάρη σε τρίποντο του Χάνγκα μείωσε σε 77-79, αλλά τελικά η Βαλένθια κράτησε το προβάδισμα και πέτυχε μία τεράστια νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-41, 52-64, 78-82