Παναθηναϊκός : Με κορυφαίο τον Μήτογλου κέρδισε την Ούνικς

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 74-70 την Ούνικς Καζάν σε φιλικό στο ΟΑΚΑ υπό το βλέμμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

Φιλική νίκη επί της Ούνικς Καζάν με σκορ 74-70 σε κεκλεισμένων των θυρών προπονητικού χαρακτήρα αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ πήρε σήμερα το απόγευμα ο Παναθηναϊκός.

Την αναμέτρηση, μάλιστα, παρακολούθησε και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος. Ο διοικητικός ηγέτης των «πράσινων» βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ και παρακολούθησε ένα μέρος του φιλικού με την ρωσική ομάδα, έχοντας στο πλευρό του τον πρόεδρο της ΚΑΕ, Μάνο Παπαδόπουλο.

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ βρέθηκε και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος, με τον ιστορικό παράγοντα των πρασίνων να έχει συνάντηση και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε πολύ καλό κλίμα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-9 στο 5′ και την Ούνικς να ισοφαρίζει σε 14-14 στο 7′, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Ρώσοι προσπέρασαν με 31-27 στο 16′, αλλά στο 19′ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε ξανά τα ηνία με 38-34.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγούμενη με 41-35. Οι πράσινοι διατηρούσαν αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25′). Στο 28′ η Ούνικς πέρασε μπροστά με 55-53 και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση διατήρησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 74-70.

Πρώτος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους. Από πλευράς τριφυλλιού δεν αγωνίστηκε μόνο ο Νικ Καλάθης, ο οποίος βρίσκεται στη Βαρκελώνη λόγω μιας υποχρέωσης με την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού: Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ (7), Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης