Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα στο Νιούκαστλ από την Μεγάλη Βρετανία με 78-69.

Απογοήτευσε η Εθνική ανδρών στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς παρότι προηγήθηκε με 15 πόντους στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ηττήθηκε εντέλει στο Νιούκαστλ από την Μεγάλη Βρετανία με 78-69. Επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα είναι την προσεχή Κυριακή, με αντίπαλο την Λευκορωσία στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μεθοδικότητα στην επίθεση προηγήθηκε με 18-13 στο 7′, όμως η κακή της άμυνα έδωσε το δικαίωμα στους Βρετανούς να σκοράρουν  με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 23-23.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στη δεύτερη περίοδο με 29-24, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σκληραίνοντας την άμυνα και με επιμέρους σκορ 4-14 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 5 πόντους (33-38).

Στην επανάληψη, η Ελλάδα μπήκε φουριόζα και μ’ ένα σερί 10-0, πήγε τη διαφορά στους 15 (33-48). Στη συνέχεια, όμως, επήλθε κατάρρευση με συνεχόμενα λάθη για τους διεθνείς, με τους Βρετανούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο όντας πίσω με την μικρότερη δυνατή διαφορά (56-57).

Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας συνέχισε να πυροβολεί από τα 6,75 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οκερέαφορ, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους με 4/4 τρίποντα, έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (71-60) στο 36′. Οι παίκτες του Καμπερίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 6 ( 75-69) 25» πριν το φινάλε, αλλά πλέον ήταν αργά.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Γκίκας με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

Μεγάλη Βρετανία: Ολασένι 13(5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Οκερέαφορ 19(4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέλσον 10(2/5 τρίποντα, 7 ριμπόυντ, 6 ασίστ), Φίλιπ 16(2/4τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 8, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Ογκουνλέγε

Ελλάδα: Κατσίβελης 5, Αγραβάνης 19(5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 4, Γιαννόπουλος 2(0/4 τρίποντα), Σαλούστρος 3(1), Ρογκαβόπουλος 6(9ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Καββαδάς 4(1/4δ, 2 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 3, Γόντικας 4, Γκίκας 14(1/1δ, 4/9τρίποντα), Λούντζης 5(1τρ)