Ανατροπή και νίκη για το Βέλγιο κόντρα στην Σερβία

Το Βέλγιο επικράτησε με 73-69 εντός έδρας με ανατροπή κόντρα στην Σερβία και το 2/2 στον Α' όμιλο.

Η Σερβία του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπορεί να είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού για τα πρώτα τρία δέκα λεπτά όμως στην τελευταία περίοδο υπέστη καθίζηση και εκεί ήρθε η ανατροπή από τους Βέλγους.

Αρχικά η πολύ καλή άμυνα των Βέλγων αλλά και τα λάθη της Σερβίας ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό για το Βέλγιο στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις έξι πόντους.

Σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές από τον πλέι μέικερ της Βαλένθια, Σαμ Βαν Ρόσομ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Εξαιρετικός και ο «διπλός» Μπακό με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά για την Σερβία κορυφαίος ήταν ο Αβράμοβιτς είχε 19 πόντους, με τον Τεόντοσιτς 14 αλλά και 5/12 εντός πεδιάς (+8 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 29-41, 54-63, 73-69