Ελλάδα – Τουρκία 72-71: Η ελληνική ψυχή και το… κρύο αίμα του Παπανικολάου

Η Εθνική Ελλάδος, με παίκτες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στη σύνθεσή της, πήρε μεγάλη νίκη επί της Τουρκίας (72-71) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Παπανικολάου στα 3''.

Σε ένα ματς… θρίλερ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η Ελλάδα λύγισε την Τουρκία με 72-71 στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Με 3″ να μένουν για το φινάλε, η Ελλάδα κέρδισε βολές, με τον Κώστα Παπανικολάου να αποδεικνύεται απολύτως ψύχραιμος και με 2/2 να χαρίζει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά τη Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου στην Κωνσταντινούπολη.

Η βαθμολογία στον όμιλο

Ελλάδα 2-1
Μ. Βρετανία 1-1
Λευκορωσία 1-1
Τουρκία 1-2

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα (0-4), η Ελλάδα αντέδρασε και πέρασε μπροστά (7-4), αλλά η Τουρκία με ένα μίνι σερί πήρε διαφορά 5 πόντων (7-12). Η ομάδα του Μανωλόπουλου πήρε εκ νέου το πάνω χέρι με τον Καλαΐτζάκη (13-12), ωστόσο οι Τούρκοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους (13-20).

Η Τουρκία κυριάρχησε στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους με τρίποντο του Γκεγίκ (13-23). Η Ελλάδα με ένα σερί 9-1 μπήκε και πάλι στο παιχνίδι (26-26) και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Σλούκα έφτασε να προηγείται με 8 πόντους στο ημίχρονο (40-32).

Η Ελλάδα ξεκίνησε φανταστικά στο 3ο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντα του Αγραβάνη και ένα του Παπανικολάου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (49-34, 52-37). Οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα, «ροκάνισαν» τη μεγάλη διαφορά τρέχοντας ένα σερί 4-19 και έφεραν το ματς στα ίσα (56-56), αλλά η Ελλάδα πήρε ξανά το προβάδισμα στη λήξη της περιόδου (60-56).

Με πρωταγωνιστή τον Μουράτο, η Ελλάδα πήρε διαφορά 10 πόντων στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (66-56), ωστόσο και πάλι η Τουρκία κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Με ένα σερί 0-11 ισοφάρισε (66-66) στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ (68-71).

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε, με την Ελλάδα να κερδίζει βολές με το σκορ στο 70-71 υπέρ της Τουρκίας. Ο Παπανικολάου ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Ελλάδα (72-71).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτνεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.