Νίκησε με ανατροπή το Βέλγιο και πάει για την 5η θέση η Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Ομάδα Κορασίδων άφησε πίσω το κακό πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της, επικρατώντας με σκορ 61-57 της αντίστοιχης ομάδας του Βελγίου.

Με σπουδαία ανατροπή, η Εθνική Κορασίδων νίκησε το Βέλγιο, στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16, το οποίο διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 61-57 και αύριο (27/7, 19:45) θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση, απέναντι στην Ουγγαρία.

Μετά το απογοητευτικό της πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρέθηκε στο -9 (17-8 στο 10΄), η «γαλανόλευκη» αφυπνίστηκε σε άμυνα και επίθεση και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου φόρεσε και πάλι το ανταγωνιστικό της πρόσωπο μειώνοντας σε 26-23 στο 20΄.

Δίχως να χάσει τη διάρκεια του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε με την Ζιάκα να φέρει τον αγώνα στα ίσια (41-41, 28΄), ενώ η Χωλοπούλου έδωσε το προβάδισμα (43-45, 31΄), ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Το Βέλγιο έκανε τη δική του αντεπίθεση (48-45, 32΄), αλλά η Στολίγκα με δύο τρίποντα έγραψε το 48-55 (35΄).

Μία ακόμη ισοπαλία καταγράφηκε στο παιχνίδι (57-57, 38΄) με την Χατήρα να γράφει το 57-59 (39΄). Με 31΄΄ στο ρολόι το Βέλγιο είχε την μπάλα δική του, η Χόστιν αστόχησε, η Ζιάκα κέρδισε το φάουλ στα 8΄΄ και ψύχραιμα έγραψε το 57-61, που ήταν και τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσουέκα Μορένο (Ισπανία), Τβαουρί (Γεωργία), Ματουζέφσκα (Πολωνία)

Βέλγιο: Μπενουά Μπαγιάρ 10, Μπούιντονχ 22, Ντεβός 6, Χόστιν 5, Βέρμπουργκστ 9, Μπεβερνάζ, Κλαμποντς, Ντεκλέρκ 4, Πόβελς 1, Κοπ, Γκόβερτς, Βέρελστ

Ελλάδα (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 4, Χατήρα 9 (1), Χωλοπούλου 7, Παρασκευοπούλου 7 (1), Ζιάκα 9 (1), Φελούρη 3, Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου, Σιουμουρέκη 4, Στολίγκα 11 (3/4 τρ), Σύρπα 7, Τσινασλανίδου