Μεγάλη Βρετανία – Κροατία 65-86: Της έκανε πλάκα…

Η Κροατία με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ισοπεδώσει την Μεγάλη Βρετανία με 85-64 ενώ προηγήθηκε και με 32 πόντους.

Η Κροατία μετά την ήττα από την Εθνική Ελλάδος με ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο επικράτησε με 35-9 επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κερδίζοντας την Μεγάλη Βρετανία με 86-65 για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Eurobasket.

Η Μεγάλη Βρετανία σε αντίθεση με το παιχνίδι με την Ουκρανία μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος αυτού κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 37-31 υπέρ της Κροατίας.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Με τους Μάβρα και Ζούμπατς να φέρνουν ενέργεια από τον πάγκο και τους Μπογκντάνοβιτς και Χεζόνια να βοηθούν με τους πόντους και τις συνεργασίες τους ήρθε το 40-72 με την ολοκλήρωση των 30 λεπτών αγώνα.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού είχαν κυρίως διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Κροάτες να χαλαρώνουν και να επιτρέπουν στους Βρετανούς να μειώσουν στους 21 πόντους οι οποίοι ήταν και η τελική διαφορά των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-37, 40-72, 65-86.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι – Γουίλιαμς 2, Κλαρκ (0/5 σουτ), Χέσον 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόκφορντ, Νέλσον 9 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ολασένι 10, Σόκο 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βαν Όστρουμ 2, Γουίτλ 6 (5 ριμπάουντ), Γουίλαμ 14 (3).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 15 (3/6 τρίποντα), Γκνίντιτς 5 (1), Χεζόνια 13 (4/12 σουτ, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Μάτκοβιτς 4, Μάβρα 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πέρκοβιτς 3 (1), Πρκάτσιν, Ράμλιακ, Σάριτς 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σιμόν 2, Σμιθ 3 (6 ασίστ), Ζούμπατς 15 (6/6 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ).