Προκριματικά Ευρωμπάσκετ 2019 : Έκανε το 2/2 η Εθνική Γυναικών

Το 2/2 έκανε η Εθνική Γυναικών στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019, καθώς επικράτησε δύσκολα με 61-59 της Μεγάλης Βρετανίας.

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019 η Εθνική γυναικών. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά επικράτησε με δυσκολία 61-59 της Μεγάλης Βρετανίας, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, καθώς σε όλη σχεδόν την διάρκειά του η δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Λίγο πριν την ανάπαυλα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με ένα επιμέρους σκορ 6-2 πήρε προβάδισμα 4 πόντων (30-26) που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι παίκτριες της Μεγάλης Βρετανίας κατάφεραν να ισοφαρίσουν (30-30) με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Όμως ένα ξέσπασμα της Ελεάννας Χριστινάκη έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (46-36). Η Εθνική μας φαινόταν πως θα καθάριζε εύκολα το ματς, όμως λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους 2 (61-59) χωρίς να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Κορυφαία για την Ελλάδα ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη με 18 πόντους (4/4 δίποντα) και την ακολούθησε σε απόδοση η Εβίνα Σταμάτη με 10. Από την Μεγάλη Βρετανία ξεχώρισαν η Τζοάννα Λίντχαμ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και η Τέμι Φαγκμπένλ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνικής μας στις 18 Φεβρουαρίου 2018 με την ομάδα του Ισραήλ.

Δεκάλεπτα: 13-13, 30-26, 46-39, 61-59

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη 10 (3/7 σουτ), Χατζηνικολάου 6 (3 ριμπ), Μάλτση 5 (3 ριμπ), Νικολοπούλου 2 (4 ριμπ), Σωτηρίου 2, Σπανού 6 (10 ριμπ), Φουράκη 2, Σπυριδοπούλου 2, Καλτσίδου 8 (5 ασίστ), Χριστινάκη 18 (6/9 σουτ, 4/4 βολές)

Μεγάλη Βρετανία (Μπουσέτα): Πρίορ, Κόλινς 7 (5 ριμπ), Βάντερβαλ 2, Χάντι 9 (5 ριμπ), Σίμπσον 3, Λίντχαμ 17 (10 ριμπ), Στιούρτ 2, Φαγκμπένλ 16 (8 ριμπ)