Ευρωμπάσκετ νέων ανδρών : Σουηδία – Ελλάδα 64-77

Έστω και την ύστατη ώρα, η Εθνική νέων ανδρών έκανε αυτό που έπρεπε και με τη νίκη επί της Σουηδίας (77-64) εξασφάλισε την παραμονή στην πρώτη κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την 13η θέση της διοργάνωσης, που φιλοξενήθηκε στη Γερμανία. Η καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ο έξοχος Γιώργος Καμπερίδης, που σκόραρε 20 πόντους […]

Έστω και την ύστατη ώρα, η Εθνική νέων ανδρών έκανε αυτό που έπρεπε και με τη νίκη επί της Σουηδίας (77-64) εξασφάλισε την παραμονή στην πρώτη κατηγορία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας την 13η θέση της διοργάνωσης, που φιλοξενήθηκε στη Γερμανία. Η καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και ο έξοχος Γιώργος Καμπερίδης, που σκόραρε 20 πόντους κι ένα κρίσιμο τρίποντο 2 λεπτά πριν από τη λήξη, ήταν τα κλειδιά της νίκης.

Ντέρμπι ανάλογο της σημασίας της αναμέτρησης έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Ελλάδα ήταν αυτή που πρώτη πήρε ένα μικρό προβάδισμα (1-4 στο 2’, 9-12 στο 6’), με τη Σουηδία να απαντά. Με όπλα τα ριμπάουντ και τα σουτ τριών πόντων βρέθηκε στο 18-12 (9’) και το 22-17 (12’10’’). Χρηστίδης και Μωραϊτης (μέτρησε 4 κλεψίματα σε 10’30’’ στο πρώτο εικοσάλεπτο) έφεραν τον αγώνα στα ίσια (22-22, 12’40’’). Τα τρίποντα έδωσαν και πάλι λύσεις για τους Σουηδούς (28-23, 14’), αλλά αυτή τη φορά υπήρχε η απάντηση με Παπαδάκη και Καμπερίδη (2/12 από τα 6μ75 στο πρώτο μισό) και τους Κουρέπη – Γιώργο Καλαϊτζάκη να δίνουν διαφορά πέντε πόντων στην ελληνική ομάδα (31-36, 19’48’’).

Ένα 7-0 βοήθησε τους Σουηδούς να ανακτήσουν το προβάδισμα (38-36, 21’), αλλά μόνο προσωρινά. Η Ελλάδα απάντησε με ένα 11-0 ως το 38-47 (24’) με τον Γιώργο Καμπερίδη και τον Δημήτρη Μωραϊτη να βγαίνουν μπροστά επιθετικά. Ο Καμπερίδης συνέχισε για το 41-50 (25’) με τον Λούντζη να τον βρίσκει για μία ακόμη φορά σε επίκαιρη θέση στην περιφέρεια. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή από τα 6μ75, διά χειρός Γιώργου Καλαϊτζάκη (43-53, 26’12’’). H σκυταλοδρομία συνεχίστηκε με τον Μιχάλη Λούντζη να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το +14 (43-57, 27’13’’).

Χρηστίδης, Μωραϊτης και Λούντζης έστειλαν τη διαφορά στο +18 (47-65, 31’) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Με το σκορ στο 54-67 (33’50’’) ο Μωραϊτης χρεώθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο οδήγησε στην αποβολή του με τη Σουηδία να βρίσκει την ευκαιρία να μειώσει στους οχτώ (59-67, 34’45’’).

Ένα τρίποντο του Λούντζη ήταν αυτό που έδωσε βαθιά ανάσα επιθετικά (59-70, 35’10’’) και μια δική του ασίστ στον Καμπερίδη οδήγησε στο 61-73 (38’). Ο Καμπερίδης συνέχισε να φορτώνει το καλάθι των Σουηδών στο πιο παραγωγικό του παιχνίδι με τη φανέλα της Εθνικής Ομάδας, ο Αγραβάνης με κάρφωμα διαμόρφωσε το 61-77 με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος της αναμέτρησης και η Εθνική Νέων Ανδρών με το τελικό 64-77 παρέμεινε στην Α’ Κατηγορία.

Διαιτητές: Χοροζόφ (Βουλγαρία), Αράνια (Ισπανία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 47-60, 64-77

Σουηδία (Σβένσον): Κλάρανς 21, Τσεραποβιτς 3, Έντουαρντσον 21, Χουκ 2, Σταρκ 5, Άπελγκρεν, Άρβιντσον, Ντίμπα 5, Γιόχανσον 5, Λάρσον 2, Πέτερσον, Στούμερ

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 2 (4 α, 2κ), Χρηστίδης 16, Καμπερίδης 20 (8ρ), Λούντζης 14 (7ρ, 3 α), Παπαδάκης 5, Καλαϊτζάκης Π, Καλαϊτζάκη Γ 5, Κουρέπης 4, Μωραϊτης 11 (5κλ), Πιλάβιος, Τάταρης