Ελλάδα – Ιταλία 81-65

Απίστευτη εμφάνιση με 32 πόντους και 12 ριμπάουντ από τον Ρογκαβόπουλο, που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Αρσενόπουλο με 18π.

Με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να είναι ασταμάτητος σημειώνοντας 32 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Ιταλίας με 81-65 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Λετονίας.

Πολύ καλός και ο Νίκος Αρσενόπουλος του Ολυμπιακού με 18 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε… θραύση στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 55 έναντι μόλις 34 των Ιταλών.

Για την 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου, η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει αύριο (29/7, 18:30) την διοργανώτρια Λετονία.

Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η γαλανόλευκη μπήκε από την αρχή δυνατά και ηγούνταν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 22-19. Στο δεύτερο, ο Ρογκαβόπουλος πήρε… φωτιά με την Ελλάδα να δείχνει ακόμη καλύτερη εικόνα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αέρα 5 πόντων.

Το τρίποντο του Σανδραμάνη έφερε την Ελληνική ομάδα στην τρίτη περίοδο να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (48-37, 6:13). Με την Εθνική μας να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα το προβάδισμα με διψήφια διαφορά διατηρήθηκε και έφθασε το +13 μετά από εύστοχο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (57-43, 2:08).

Έτσι η κυριαρχία της ομάδας του Γιώργου Βλασσόπουλου άρχισε να παγιώνεται ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού η διαφορά διατηρήθηκε διψήφια επίπεδα (58-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα κόλλησε προς στιγμήν, με την Ιταλία που είχε ως κορυφαίο τον Παλούμπο με 17 πόντους, να πλησιάζει απειλητικά στους 6 (62-56), έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Τότε ένα μεγάλο τρίποντο του Αρσενόπουλου έκανε το 66-56, ενώ Ρογκαβόπουλος και Βουλγαρόπουλος έδωσαν τις απαιτούμενες λύσεις ώστε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να φτάσει πανηγυρικά στη νίκη με αέρα 16 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 58-48, 81-65