Ελλάδα – Τουρκία 58-55

Δύο νίκες και μία ήττα ο απολογισμός της Εθνικής ομάδας Παίδων στο τουρνουά του Νόβι Σαντ.

Με νίκη αποχαιρετά το τουρνουά του Νόβι Σαντ η Εθνική μας ομάδα των Παίδων. Τα παιδιά του Κώστα Παπαδοπουλου επικράτησαν με 58-55 της Τουρκίας και έτσι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση με δυο νίκες (Ρωσία, Τουρκία) και μία ήττα (Σερβία).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κολοβέρο (13π.), Παπασάβογλου (10π.) και Καλόγηρο (12π.). Οσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η γαλανόλευκη προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (51-35), ωστόσο στην τελευταία περίοδο υπέστη μπλακ-άουτ με τους Τούρκους να τρέχουν επιμέρους σκορ 7-20, αλλά την Ελλάδα να αντέχει και να κερδίζει έστω με αυτή τη μικρή διαφορά των τριών πόντων.

Αύριο Δευτέρα (30/7) η ελληνική ομάδα επιστρέφει στην Αθήνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 31-22, 51-35, 58-55

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 5, Νικολαιδης 3, Κολοβέρος 13, Βησσαρίου, Κωστόπουλος, Πράπας, Φιλίππου 4, Παπασάβογλου 10, Καλόγηρος 12, Τόλιας 2, Καραμανλής 2, Κουρουπάκης 5, Τσάμης 2
Τουρκία (Γκιουνέι): Τεκμπάς, Μερτ 2, Σαρίτσα 2, Τούνα 8, Γιακούπ 4, Μουτάφ, Σενγκούν 25, Χαλταλί, Ούλκερ, Μπόνα 10, Γκορενέρ 4, Σενέρ