Νεάνιδες : Ελλάδα – Βουλγαρία 80-68

Η Εθνική νεανίδων κέρδισε τη Βουλγαρία (80-68) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Β' κατηγορία), που διεξάγεται στην Αυστρία.

Η Εθνική νεανίδων νίκησε με 80-68 τη Βουλγαρία για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας, ωστόσο η νίκη του Ισραήλ επί της Λιθουανίας άφησε την ελληνική ομάδα τρίτη στον όμιλο και θα παίξει τώρα για τις θέσεις 9-16 στο τουρνουά.

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε το καλύτερα δυνατό ξεκίνημα καθώς προηγήθηκε με 13-0, ενώ μετά από τρίποντο της Κριμίλη το σκορ έγινε 27-7 (3΄08΄΄). Η Βουλγαρία πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 0-10 μείωσε σε 27-17. Η διαφορά έγινε μονοψήφια στη δεύτερη περίοδο (42-33, 4΄00΄΄), ωστόσο με την Κούκη να σημειώνει 6 πόντους στα τελευταία λεπτά η Εθνική έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και το σκορ.

Όσο και αν προσπάθησε η Βουλγαρία στην περίοδο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο έβρισκε την πολύ καλή αμυντική απόδοση της ελληνικής ομάδας η οποία έχοντας σε καλή μέρα Κριμίλη και Πράπα δεν δυσκολεύονταν να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά ασφαλείας διατηρήθηκε (67-48, 3΄37΄΄), ενώ στην τέταρτη περίοδο ο περιορισμός της Ιβάνοβα έδωσε τη δυνατότητα στην ελληνική ομάδα να επικρατήσει με άνεση και το τελικό 80-68.

Δεκάλεπτα: 27-17, 52-41, 68-54, 80-68

Διαιτητές: Εμλέκ (Τουρκία), Μαχουνί (Κόσοβο), Φάμινα (Λευκορωσία)

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου, Γιαννούσιου 3, Καρακασίδου, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη, Εζέτζα 8, Γασπαράτου 2, Κατσαμούρη 2, Κούκη 23, Κριμίλη 24(5), Κριμιτζά, Πράπα 18.

Βουλγαρία (Αλεξίεφ): Αλεξίεβα 5(1), Ιβάνοβα 19(5), Ι. Νικόλοβα 11(1), Στογιάνοβα 11, Μλαντένοβα 7, Χ. Νικόλοβα 9(2), Μπόνεβα 3, Ντίμοβα 3, Σ. Νικόλοβα, Πέτροβα 1.