Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία 73-70 (vid)

Η Εσθονία έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας τη Μεγάλη Βρετανία με 73-70 για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ.

Η Εσθονία επιβλήθηκε με 73-70 της Μεγάλης Βρετανίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ της Κίνας.

Οι νικητές στο πρώτο μέρος είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη-έκπληξη.

Ο Παασόγια ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Εσθονούς με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των Βρετανών ξεχώρισε ο πρώην παίκτης των Τρικάλων, Όβι Σόκο (17π., 6ρ.).

Ο του γκαρντ της Κύμης, Τέντι Οκερεαφόρ είχε θετική παρουσία στο ματς με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-36, 59-58, 73-70