Ελλάδα – Λετονία 82-74

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Λετονία, η Εθνική Εφήβων πήρε τη νίκη με 82-74 χάρη σε μία εξαιρετική 4η περίοδο.

Πρεμιέρα με το δεξί έστω και δύσκολα πραγματοποίησε η Εθνική Κ18 στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βόλου.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου βρέθηκε να «κυνηγάει» από την αρχή του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -10 (18-28). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική συνέχιζε να μην πατάει καλά, ωστόσο χάρη σε ένα πολύ καλό τετράλεπτο, μείωσε στον πόντο (45-46) στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν πολλά με τους Λετονούς να αυξάνουν την διαφορά τους στους τρεις (60-63). Στην τέταρτη περίοδο, η «γαλανόλευκη» πέρασε μπροστά (67-66 στο 32′) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Η Λετονία ισοφάρισε σε 73-73 τρία λεπτά πριν το τέλος, με τους Νικολαίδη και Σωτηρίου να σκοράρουν και να δίνουν προβάδισμα 5 πόντων στη συνέχεια (79-74).

Η Εθνική έδειχνε να κορυφώνει την απόδοση της στα τελευταία λεπτά, δεν δέχτηκε άλλο καλάθι από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 82-74.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους, ενώ ο Άρης Σωτηρίου σημείωσε double – double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ. Διψήφιοι για την Εθνική ήταν και οι Βαλάντης Κουρτίδης (13π.) – Φώτης Γεωργαλάς (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12π (14ρ), Κουρτίδης 13, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 17, Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης