Γαλλία – Ελλάδα 80-55 (vid)

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου πλήρωσε τα πολλά λάθη και ηττήθηκε με 80-55 από την Γαλλία.

Βαριά ήττα από την Γαλλία με 80-55 γνώρισε η Εθνική Εφήβων. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στον Βόλο και μοιραία ηττήθηκε.

Η «γαλανόλευκη» πλήρωσε ακριβά τα πολλά και εύκολα λάθη που έκανε, αλλά και το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε μόλις 32% στα σουτ εντός παιδιάς. Οι Γάλλοι από την πλευρά τους, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον το τραγικό ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παρά την αντίδραση της Ελλάδας και έφτασαν στη νίκη.

Η Εθνική ομάδα υπέπεσε συνολικά 25 λάθη, ενώ η Γαλλία είχε 21 ριμπάουντ περισσότερα (55-34). Κορυφαίος για τους Τρικολόρ ήταν ο φοβερός Μούσα Ντιαμπατέ μέτρησε 14 πόντους και 20 ριμπάουντ. Από την Ελλάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αριστοτέλης Σωτηρίου με 15, ενώ ο Ρογκαβόπουλος τελείωσε το ματς χωρίς πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 45-22, 61-41, 80-55