Ελλάδα – Ισπανία 54-70

Η Εθνική εφήβων πλήρωσε την αστοχία της στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε με 54-70 από την ανώτερη Ισπανία. Με Σλοβενία για το χάλκινο μετάλλιο την Κυριακή.

Το όνειρο για το remake του 2008 δεν θα πραγματοποιηθεί καθώς η Εθνική εφήβων ηττήθηκε με 54-70 από την Ισπανία και πλέον θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό κόντρα στην Σλοβενία. Η Ισπανία θα αναμετρηθεί με την Τουρκία για το χρυσό.

Τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου άντεξαν για ένα ημίχρονο όπου είχαν διαρκώς το προβάδισμα αλλά στο δεύτερο μέρος ξέμειναν από δυνάμεις με την Ισπανία να ξεφεύγει στο σκορ με διψήφιες διαφορές. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα σκόραρε μόλις 10 πόντους και οι παίκτες της «φούρια ρόχα» 25.

Νίκος Ρογκαβόπουλος (13π.) και Ζώης Καράμπελας (8π. ,7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για την εθνική μας ομάδα όμως στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η αστοχία με τους Γκαρούμπα  (18π., 19 ριμπ.) και Αλντάμα (19π., 11 ριμπ.) από την άλλη να κάνουν «όργια».

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε καλά, με 3 στα 4 τρίποντα και προηγήθηκε με 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ισπανία έβγαλε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 28-5 ωστόσο η Ελλάδα έκλεισε με 36-34 μπροστά στο σκορ το ημίχρονο χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίποντο και φάουλ του Ρογκαβόπουλου κι ένα καλάθι του Νικολαΐδη.

Τα πάντα όμως άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο με την Εθνική μας να ξεμένει από σκορ και από την άλλη να κάνουν πάρτι κυρίως κάτω από την ρακέτα οι Ισπανοί. Με κορυφαίους τους Γκαρούμπα και Αλντάμα προηγήθηκαν 44-49 στο 26′ και από τότε δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η περίοδος έκλεισε στο -13 με 46-59 και πλέον το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το σκορ να φτάνει και στο +19 για την Ισπανία (47-66) στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70