Ελλάδα – Γαλλία 54 – 59

Παρότι ήταν αρκετά καλή για 30 αγωνιστικά λεπτά, η Εθνική U16 δεν άντεξε στο 4ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα της Γαλλίας.

Την ήττα με 59-54 γνώρισε η Εθνική U16 από την αντίστοιχη της Γαλλίας στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Ιταλία.

Η Εθνική μας ήταν αρκετά καλή στην άμυνα για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο 4ο οι Γάλλοι βρήκαν τρόπο να γυρίσουν το ματς καθώς «ξεκόλλησαν» επιθετικά.

Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη των δύο ομάδων έπαιξαν και τα ποσοστά στην επίθεση, όπου η Εθνική μας ήταν κακή καθώς είχε 19/64 (29,7%). Οι Γάλλοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα (21/58 και 36,2%) και σε συνδυασμό με την πολύ καλή του άμυνα πήραν τη νίκη

Έτσι η εθνική μας καταλαμβάνει την τρίτη θέση και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Διαιτητές: Χερτσέγκ, Αττάρντ, Παβλόφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59

ΕΛΛΑΔΑ: (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 14 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολιός 6 (2), Μαντζούκας 7 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μερμίγκης 7 (7 ριμπάουντ), Πετανίδης 10 (2), Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Γκίκας, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 5, Τσολάκης 5

ΓΑΛΛΙΑ (Φορ): Ντε Σόουζα, Γιορί 5 (1), Μιεναντί 9, Γ. Τραορέ 13, Α. Τραορέ 10 (1), Μπολ 5 (1), Μπαλφουνιε 2, Ντεσέρ 3, Ντιένγκ 3 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουινσού, Ρεϊνό 1, Γουεμπανγιάμα 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ)