Τουρκία – Γαλλία 86-87: Μυθικός Γκομπέρ έστειλε σπίτι της την Τουρκία – Τώρα τιτανομαχία με Σερβία (vids)

Μετά από ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Γαλλία επιβίωσε και νίκησε τη Τουρκία με 87-86, με τον Γκομπέρ να κάνει σπουδαία εμφάνιση.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η φάση των νοκ-άουτ αγώνων στο Eurobasket 2022 από πλευράς θεάματος. Στην ματσάρα που άνοιξε την αυλαία του γύρου των «16» στο Βερολίνο, η Γαλλία κατάφερε να επιβιώσει απέναντι στην Τουρκία και με 87-86 στην παράταση να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά εκεί όπου περιμένει το νικητή του Σερβία – Ιταλία. Φοβερός ο Γκομπέρ (20π. 17 ριμπάουντ, 7 επιθ.) έστειλε το ματς στην παράταση εκεί που έδειχνε χαμένο.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς και έδειξαν να πατάνε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας ένα 7-0 σερί και φτάνοντας γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα (8-18), με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να είναι ιδιαίτερα άστοχη, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο -7 (11-18). Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι Γάλλοι πάτησαν ξανά γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (15-31). Η Τουρκία με τον Χαζέρ και τον Οσμάν να έχουν σωστές αποφάσεις στην επίθεση, πλησίασε στους 5(35-40) λίγο πριν το ημίχρονο που τελικά έκλεισε με σκορ 35-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο καλά για τους Τούρκους με τον Τουντσέρ να κάνει απίστευτα πράγματα στο παρκέ, και να ντύνεται… Λάρκιν, μετρώντας σε ένα σημείο 6/6 τρίποντα. Το σερί της ομάδας του Αταμάν έφτασε το 19-0 με τους «τρικολόρ» ωστόσο να μην το βάζουν κάτω και να απαντούν κι αυτοί μαζεύοντας τη διαφορά από το -8 που είχαν βρεθεί. Στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49). Με τρίπιντιο του Καμπαρό έγινε το 66-66 και στα τελευταία λεπτά φαινόταν πως ο αγώνας ήταν μια σου και μία μου.

Στο 75-73 και με 25″ για το τέλοςο Φουρνιέ πάτησε γραμμή, ο Κορκμάζ με βολές έκανε το 77-73 και ο Ερτέλ απάντησε γρήγορα για το 77-75. Στα 12″ από το τέλος ωστόσο ο Καμπαρό χρεώθηκε με αντιαθλητικό στον Οσμάν, με τον τελευταίο όμως να αστοχεί στις βολές και να κάνει λάθος πάσα στη συνέχεια με τον Φουρνιέ να την κλέβει, αλλά να αστοχεί στο σουτ. Εκεί ήρθε ο τεράστιος Γκομπέρ με φόλοου κάρφωμα για να ισοφαρίσει σε 77-77 στέλνοντας το παιχνίδια στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Γκομπέρ κυριάρχησε και πάλι στα ριμπάουντ φτάνοντας το 77-81, αλλά ο Κορκμάζ απάντησε για το 80-81 και για το 82-83 λίγο αργότερα. Με το αντιαθλητικό του Τουντσέρ στον Γκομπέρ οι Γάλλοι έφτασαν στο +5 (82-87) αλλά οι Τούρκοι έμειναν ζωντανοί με τον Κορκμάζ για το 86-87 38″ από το τέλος. Ο Γκομπέρ αστόχησε σε 2 βολές, η Τουρκία είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Τάρπεϊ έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Κορκμάζ και έβαλε τέλος στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 11-18, 35-34, 57-49, 77-77, 86-87 (πρτ.)