Ισπανία – Λιθουανία 102-94: Πήραν τη ματσάρα οι Φούριας Ρόχας και έστειλαν σπίτι τους Λιθουανούς

Η Ισπανία νίκησε με 102-94 τη Λιθουανία στην παράταση και προκρίθηκε στους «8» του Eurobasket

Τι ματς θεέ μου! Η Ισπανία με τρομερό τον Λορέντζο Μπράουν νίκησε στη παράταση με 102-94 τη Λιθουανία και προκρίθηκε στους «8» του Eurobasket.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ διστακτικές και οι Ισπανοί με τον Βίλι Ερνάνγκόμεθ και οι Λιθουανοί με τον Γκριγκόνις έψαχναν τα πατήματά τους στο παρκέ. Εκεί εμφανίστηκε ο Λεκαβίτσιους και με 7 πόντους η Λιθουανία έκλεισε μπροστά στο 19-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με του Ισπανούς να φορτσάρουν και να προηγούνται με +7 (29-22). Όμως η Λιθουανοί αντέδρασαν και γύρισαν το ματς σε 32-36 και πήρε τον έλεγχο κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο +5 (40-45).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους Λιθουανούς να πατάνε το πόδι στο γκάζι και με τον Κουζμίνσκας να πυροβολεί από τα 6.75 ξέφυγαν με 11 (47-58). Εκεί ο Σκαριόλο ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι αντέδρασαν και έκλεισαν την διαφορά πολύ γρήγορα για να κλείσει η περίοδος στο 63-68.

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική με τον Λορέντζο Μπράουν να είναι ο μαέστρος των Ισπανών οι οποίοι πέρασαν μπροστά με 80-78 2 λεπτά πριν τη λήξη. Όμως ο Βίλι έχασε μια κρίσιμη βολή στο 83-81 και ο Γκριγκόνις με φόλλου σε νεκρό χρόνο πήγε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι Φούριας Ρόχας με τρίποντο του Μπράουν ξέφυγαν στο 95-88 όμως ο Μπραζντέικις έφερε ξανά το ματς στον πόντο με 95-94 στο τελευταίο λεπτό. Εκεί ο Γκριγκόνις γύρισε το πόδι του και τραυματίστηκε με τον Λιθουανό να μην μπορεί να πατήσει το αριστερό του πόδι. Και στο κρίσιμο σημείο του ματς ένα αντιαθλητικό του Μπραζντέικις πάνω στον Μπράουν έφερε στην ψυχωμένη Ισπανία στη νίκη με 102-94.

Τα Δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83, 102-94(παρ)