Ναντέζντα – Ολυμπιακός 88-70 – Ηττήθηκε στο ντέρμπι κορυφής

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Ρωσία απέναντι στη Nαντέζντα, γνωρίζοντας την ήττα με 88-70 για την 3η αγωνιστική των ομίλων στο Eurocup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Ρωσία για να αντιμετωπίσει τη Ναντέζντα, έχοντας το απόλυτο μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές στους ομίλους του Eurocup γυναικών. Ωστόσο, το αήττητο αποτελεί παρελθόν, καθώς οι ερυθρόλευκες γνώρισαν την ήττα με 88-70 και επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να πατήσουν μόνες στην κορυφή, έχοντας ρεκόρ 3-0, έναντι του 2-1 που έπεσε η ομάδα Μαρτίν Ζίμπαρτς.

O Oλυμπιακός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ απέναντι στη Ναντέζντα, όντας στο μείον πέντε στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18). Ωστόσο, ένα σερί 12-0 από τη γηπεδούχο ομάδα ήταν αρκετό ώστε να δημιουργήσει μια άβολη κατάσταση στις ερυθρόλευκες, με το 28-26, να γίνεται 40-26, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά αντί να μειωθεί, αυξήθηκε και άλλο υπέρ της Ναντέζντα, η οποία μετά από 20 λεπτά ήταν στο +16 (49-33).

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο, με ένα ακόμα σερί των γηπεδούχων (10-0) να πάει τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (62-39, 27΄). Το +26 (69-43, 30΄) αποτέλεσε την ύψιστη τιμή, με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να καταφέρνουν να μειώσουν μέχρι τους 18, με το 88-70 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 49-33, 69-43, 88-70