Χατάι – Παναθηναϊκός 87-56 – Συντριβή για τις πράσινες στη Τουρκία

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ήταν κακή απέναντι στη Χατάι και γνώρισε τη συντριβή με 87-56 για την 3η αγωνιστική του Eurocup.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από τη Χατάι για την 3η αγωνιστική του Eurocup γυναικών με 87-56, μην μπορώντας να φανεί ανταγωνιστικός σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, πέφτοντας έτσι στο 1-2, ενώ η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 2-1.

Οι παίκτριες της Έλενας Καπογιάννη είδαν τη διαφορά να πιάνει διψήφια νούμερα στο 5΄, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 17-7. Ο Παναθηναϊκός πέρασε τους δέκα πόντους με καλάθι της Ριντ, 14¨ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τη Χατάι να τελειώνει με 31 (31-11, 10΄).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την τουρκική ομάδα να πάει στα αποδυτήρια στο +27 (57-30). Οι πράσινες αναζητούσαν ένα ξέσπασμα, αλλά αυτό δεν ερχόταν. Η Χατάι αύξησε και άλλο την απόσταση από τον Παναθηναϊκό, με το +32 (62-30) στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου να βάζει ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την κατάσταση να παραμένει ίδια και απαράλλαχτη και το τριφύλλι να φεύγει ηττημένο από το παρκέ με σκορ με 87-56.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56