«Διπλό» για τον Ολυμπιακό στη Σλοβακία, 59-46 την Ρουζομπερόκ

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν με 59-46 της Ρουζομπερόκ στη Σλοβακία, για την 3η «στροφή» της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Νικηφόρα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού και συγκεκριμένα, με σπουδαίο ευρωπαϊκό «διπλό». Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 59-46 της Ρουζομπερόκ στη Σλοβακία, για την 3η «στροφή» της φάσης των ομίλων του Eurocup, με πρωταγωνίστριες στο σκοράρισμα της Γουίλιαμς, Βίτολα και Χριστινάκη (16, 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα).

Μετά την ήττα (68-77) από την TTT Riga στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (2η αγωνιστική), οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της σλοβακικής ομάδας και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, κατακτώντας τη δεύτερη νίκη τους στο φετινό Eurocup. Την Τετάρτη (1/11), η ομάδα του Θάνου Νίκλα θα αντιμετωπίσει την Meligkazi Καϊσέρι στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του θεσμού.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με καλάθι της Χριστινάκη (8:55), προηγήθηκε με 2-0, με την Γουίλιαμς να «γράφει» το 4-0, στο 8:24. Η σλοβακική ομάδα προσπέρασε (6-5, 10-9), όμως η Βίτολα έβαλε ξανά μπροστά (10-11) τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, στο 2:30.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες μπροστά στο σκορ με 13-12, αφού η Καρλάφτη μείωσε, με 1/2 βολές (1:12). Στη δεύτερη περίοδο και συγκεκριμένα, στο 7:38, ο Θρύλος «βρήκε» το πρώτο του τρίποντο, με τη Γουίλιαμς, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ με +3 (14-17). Στο 4:12, η Βίτολα έκανε εξαιρετική τάπα και στη συνέχεια, στο 4:01, σκόραρε, για το +7 (18-25), με την Χριστινάκη να κάνει το 28-25, στο 2:03. Η Ruzomberok μείωσε σε 28-27, σκορ ημιχρόνου.

Με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με πέντε πόντους (28-33), στο 6:05 της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 33-30, όμως η Κολλάτου επανάφερε τη διαφορά στο +5 (32-37), στο 3:07. Η Χριστινάκη «έγραψε» το 39-34, στο 1:52, η Καρλάφτη το 40-34, στο 1:29, με την Ρουζομπερόκ να διαμορφώνει το 40-36 του τρίτου δεκάλεπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +8 (40-48), με καλάθι της Κάντζι (5:31), με την Βίτολα να σκοράρει τρεις βολές (4:40), για το 51-40. Στο 2:05, η Χριστινάκη ανέβασε τη διαφορά στο +13 (42-55), η Γουίλιαμς σκόραρε, για το 59-44, στο 0:36, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να επικρατούν με 59-46. Έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η Γουίλιαμς χτύπησε στον δεξί αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενη.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59