Νίκη Λευκάδας – Σπάρτακ Νόγκινσκ 66-59

Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε με 66-59 της Σπάρτακ Νόγκινσκ για το Γιούροκαπ γυναικών.

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Γιούροκαπ γυναικών έκανε η Νίκη Λευκάδας που επικράτησε εντός έδρας με 66-59 της Σπάρτακ Νόγκινσκ παίρνοντας μάλιστα την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία της.
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Νίκη είχε την υπεροχή στο παρκέ, ήταν κυρίαρχη και είχε τον απόλυτο έλεγχο.
Προηγήθηκε με 42-35 στο ημίχρονο και με 55-42 στο 27’, μια και οι ρωσίδες δεν μπορούσαν να την απειλήσουν.
Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (65-48 στο 32’) και εκεί οι γηπεδούχες χαλάρωσαν με συνέπεια η Σπάρτακ Νόγκινσκ να βρει την ευκαιρία και να πλησιάσει στο σκορ (65-59 στο 39’).
Η Νίκη Λευκάδας όμως είχε τον έλεγχο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 66-59, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά ενόψει του επαναληπτικού την Παρασκευή στη Μόσχα.
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-35, 58-42, 66-59
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κ. Τσινέκε 5, Ε.Τσινέκε 17, Σύρρα 1, Παπαμιχαήλ 13, Γουόκερ 11, Μπαλτά 11, Νάϊτ 7, Στεπάνοβιτς 1.
ΣΠΑΡΤΑΚ ΝΟΓΙΝΣΚ (Εροφέγιεφ): Πέρσινα 2, Αντριάνοβα 21, Πέτις, Αλίκινα 10, Ζαμπολότναϊα 2, Γκορχενσίκοβα 6, Λύνκο, Γκαρκάβσκαγια 4, Σούμετς 2, Κούζμινα 12.