Αλμπα – Βαλένθια 95-92

Οι Γερμανοί βρέθηκαν να χάνουν στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας με 82-79 και 83-81, αλλά έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου επικράτησαν της Βαλένθια με 95-92 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών του EuroCup.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η Αλμπα νίκησε στο Βερολίνο την Βαλένθια με 95-92 (83-83 κ.δ) και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών του EuroCup.

Οι Ισπανοί στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας προηγήθηκαν με 82-79 και 83-81, αλλά οι Γερμανοί αποδείχθηκαν επτάψυχοι και με καλάθι του Πέιτον Σίβα έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, έχοντας το μομέντουμ υπέρ τους, αλλά και τη βοήθεια των φιλάθλων τους, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 12-9 έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη, με την οποία ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά και παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Γκαρσία Ρενέσες έδειξε χαρακτήρα όταν βρέθηκε την πλάτη στον τοίχο και απέδειξε γιατί έφτασε μέχρι τους τελικούς της διοργάνωσης. Πλέον, πηγαίνει στην Ισπανία, όπου την Δευτέρα (15/4) θα δώσει την υπέρτατη μάχη με την Βαλένθια για το βαρύτιμο τρόπαιο, αλλά και μία θέση στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 17 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε οι Λουκ Σίκμα με 15 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Μάρτιν Χέρμανσον και Πέιτον Σίβα. Από τους φιλοξενούμενους, 22 πόντους είχε ο Σαν Βαν Ρόσομ, ενώ 16 πέτυχε ο Σαν Εμετέριο και 15 ο Γουίλ Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-39, 62-59, 83-83 (κ.δ.), 95-92 (α’ παρ).