Προμηθέας- Μονακό 74-77

Ο Προμηθέας βρέθηκε στο -18 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους (68-70), αλλά ηττήθηκε 74-77 από τη Μονακό. Η απειρία των Πατρινών, σε συνδυασμό με την ευστοχία της Μονακό, δεν επέτρεψαν την «επική» ανατροπή, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο Eurocup.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε 74-77 από τη Μονακό, παλεύοντας για μια μεγάλη ανατροπή στο τέλος. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε στο -18 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους (68-70), αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος.

Η απειρία των Πατρινών, σε συνδυασμό με την ευστοχία της Μονακό, δεν επέτρεψαν την «επική» ανατροπή, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο Eurocup. Η χαμένη μάχη των ριμπάουντ (19-35) και η αστοχία στις βολές (15/26) στοίχισαν στους γηπεδούχους, που μπορούν να πάνε μακριά, αν βελτιωθούν. Πρώτοι σκόρερ για τους Πατρινούς οι Έλις (17 π.) και Αγραβάνης (14 π.), ενώ την ελληνική ομάδα πλήγωσε ο Ένις (19π.) αλλά και ο Μπάκνερ (16π.).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι, όντας άστοχος από την περιφερειακή γραμμή. Οι παίκτες των Πατρινών αν και ήταν εύστοχοι από την ρακέτα, δεν ήταν αποτελεσματικοί από τα 6,75, μετρώντας 1/11 τρίποντα. Η Μονακό προηγήθηκε 10-17, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπετο μπροστά στο σκορ με 14-22. Ο μόνος παίκτης που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου βομβάρδιζε από τη γραμμή του τριπόντου με τους Ένις και Τιλί, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται ακόμη και στις ελεύθερες βολές (1/7). 4:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Μονακό προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά (16-34), κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, αλλά και σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Σε εκείνο το σημείο ο Λίποβι πήρε το «όπλο» του και πετυχαίνοντας δύσκολα τρίποντα (το ένα με την κόρνα της λήξης για την ανάπαυλα), έστειλε τους Πατρινούς στα αποδυτήρια με -10 (32-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος και με περισσότερη ενέργεια, καταφέρνοντας να ροκανίσει τη διαφορά και να φτάσει στο -5 (47-52), 3:28 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Μονακό με σερί 6-0 πήγε στο 50-59, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (51-59).

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας μείωσε στο -3 (58-61) στα 7:41, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Αγραβάνης έκανε αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο χάλασε το μυαλό των γηπεδούχων, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε στο 59-70. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με σερί 9-0 έριξαν τη διαφορά στο μίνιμουμ (68-70), 1:53 πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο οι Κλέμενς και Μπάκνερ πέτυχαν μεγάλα σουτ, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στους φιλοξενούμενους (70-74), οι οποίοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πάτρα, με το τελικό 74-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 8 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Μπαμπ 7 (2/8 τρίποντα), Λίποβι 10 (2/8 τρίποντα), Αγραβάνης 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Λόουερι 7 (2/8 σουτ), Κασελάκης 9 (1), Κατσίβελης, Φίλερ, Μπόγρης 2, Έλις 17 (7/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μποστ 9 (0/9 σουτ, 9/10 βολές), Κλέμονς 13 (2), Λακόμπ 4, Τιλί 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γεγκέτ 6, Ο’ Μπράιεν 5 (2/8 δίποντα), Μπάκνερ 16 (8/8 δίποντα), Ουαταρά, Μπούβα 2, Ένις 19 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα)