Ολυμπιακός-Ορμάν Γκεντσλίκ 72-64

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλο το ματς και επικράτησε με σκορ 72-64 της τουρκικής Ορμάν Γκεντσλίκ, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του EuroCup.

Έκανε το πρώτο βήμα για την οκτάδα του EuroCup κι ήταν… αποφασιστικό.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ορμάν Γκεντσλίκ με σκορ 72-64 στο ΣΕΦ, έχοντας κορυφαία παίκτρια την Τζάκι Γέμελος, σ’ ένα ματς όπου είχε το πάνω χέρι, με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει κι εντέλει να παίρνει μια… καλή προίκα για τη ρεβάνς. Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν ότι ήταν καλύτερες, όμως δεν έχουμε δει παρά το μισό έργο, οπότε τίποτα δεν έχει κριθεί.

Ναι μεν, το προβάδισμα το έχει η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, αλλά κανείς δεν μπορεί να υποτιμήσει την ομάδα από την Τουρκία. Ένα από τα στοιχεί που έκριναν την αναμέτρηση ήταν το τρίποντο, καθώς ο Ολυμπιακός είχε 44.4%, ενώ η Ορμάν Γκεντσλίκ είχε μόλις 16.7%. Αυτό το ποσοστό στοίχισε εν πολλοίς και τη νίκη για την τουρκική ομάδα.

Η Γέμελος είχε στο σύνολο 23 πόντους, με 4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και φυσικά ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια της σπουδαίας νίκης των Πειραιωτών. Η ρεβάνς στη γειτονική χώρα θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη (29/1, 15:00), με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται ακόμη και με ήττα με 7 πόντους διαφορά.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Orman Genclik στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με σκορ 72-64 στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Eurocup και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και θα πάνε στην  Τουρκία για να γυρίσουν με το θετικό αποτέλεσμα που χρειάζονται. Ο Ολυμπιακός προκρίνεται στους «8» ακόμα και με ήττα με 7 πόντους.
Το επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι στις 29 Ιανουαρίου στην Άγκυρα. Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» η Τζάκι Γέμελος με 23 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Μπασάρα Γκρέιβς με 16.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πέρασε με 8 πόντους μπροστά με το δεκάλεπτο να λήγει με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν 3 πόντοι. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν να προηγούνται με 15 πόντους (34-19), με την Orman Genclik να μειώνει κα να φτάνει το ματς στο 37-28. Η ομάδα από την Τουρκία πλησίασε στην τρίτη περίοδο, όμως με όπλο του την άμυνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πάνω από δέκα πόντους στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς έχοντας τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα στο παρκέ. Βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (2-7), όμως έτρεξε ένα 6-0 σερί και με λέι απ της Νικολοπούλου προηγήθηκε με 8-7. Η Γέμελος με τρίποντο πραγματοποίησε το 11-8 και το 14-10, με την Τόμας να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στις «ερυθρόλευκες». Ο Ολυμπιακός έφτασε το ματς στο 18-10, με την ομάδα από την Τουρκία να πλησιάζει και να κλείνει η περίοδος στο 20-17.

Στον ίδιο ρυθμό ο Ολυμπιακός και με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Σπυριδοπούλου έκανε το 25-17 και αργότερα η Γκρέιβς από τις βολές κράτησε τη διαφορά στους 8 πόντους για την ομάδα της (27-19). Η Ελληνίδα φόργουορντ με νέο τρίποντο πραγματοποίησε το 30-19,  και η Γκρέιβς για πρώτη φορά έστειλε την διαφορά στους 15 πόντους (34-19). Η Orman Genclik από την μεριά της αντέδρασε και έτρεξε ένα 7-0 σερί, το οποίο διέκοψε η Γέμελος με 3 πόντους της για το 37-26 με 16,3 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο.

Oι δύο ομάδες μπήκαν στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 37-28, οι φιλοξενούμενες πίεσαν και μείωσαν σε 39-32 για να ακολουθήσει η Τόμας με τρίποντο για το +10 (42-32). Η Νικολοπούλου σκόραρε δύο φορές με σουτ από τα πέντε μέτρα για το 46-35, ενώ με ντράιβ διαμόρφωσε το 48-37. Ένα τρίποντο της Γέμελος κράτησε το ματς στους 10 και η Γκρέβις σκόραρε για το 53-43. Οι Η Orman Genclik έτρεξε ένα μικρό σερί και πάλι για το 53-47, με την Ρόμπινσον να «γράφει» από το ποστ το 53-49 με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν για το δεκάλεπτο. Το δίποντο της Γκρέιβς έστειλε το παιχνίδι στο 55-49 που ήταν και το σκορ με το οποίο πέρασαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα και πίεση στην μπάλα βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφερε το ματς στο 59-49 με την Τόμας. Η Γέμελος ανέλαβε και τις επόμενες επιθέσεις και με πέντε πόντους έστειλε την διαφορά στους 13 πόντους (64-51). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι σοβαρός και στις δύο πλευρές του παρκέ, η Σταμολάμπρου με δίποντο διαμόρφωσε το 67-53, με την Orman Genclik να μην τα παρατάει και με τρίποντο της Λίντχαμ να μειώνει στους 9 (67-58) με τρία λεπτά για το τέλος. Το τρίποντο της Τόμας έστειλε το παιχνίδι στο 72-60 με την ομάδα από την Τουρκία να ρίχνει την διαφορά στους οχτώ πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-28, 55-49, 72-64

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 23 ( 4/7 δίπ., 4/7 τρ., 7 ριμπ., 5 ασ.), Γκρέιβς 16 (7/9 δίπ., 9 ριμπ., 2 κοψ.), Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρ., 3 ρίμπ., 2 κλεψ.), Σταμολάμπρου 2, Τόμας 12 (2/6 τρ., 7 ριμπ.), Γιουντσέρκοβα 3 (5 ριμπ., 3 ασ., 2 κλεψ., 1 κοψ.), Λούκα, Νικολοπούλου 10 (5/10 δίπ., 2 ασ.), Παυλοπούλου, Σταμάτη

ΟΡΜΑΝ ΓΚΕΝΤΣΛΙΚ (Ντουρούρ): Μπιλτζίκ 7 (1), Καρτάλτεπε, Λίνταμ 13 (1), Ογκουνμποβάλε 14, Ρόμπινσον 15 (1), Γκεζγκίν, Πάρις 15