Προμηθέας – Μπρέσια 67-56

Με κορυφαίο παίκτη τον Δημήτρη Αγραβάνη οι Πατρινοί επικράτησαν με 67-56 της Μπρέσια και βρίσκονται μια... ανάσα από την πρόκρισή τους στους «8» του Eurocup.

Μεγάλη νίκη που τον φέρνει μια… ανάσα από την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Eurocup πέτυχε ο Προμηθέας, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να επικρατεί στην Πάτρα με 67-56 της Μπρέσια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, με τον διεθνή φόργουορντ να έχει double double με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Χολ και Μάντζαρης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λακιντάνα με 16 πόντους.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μάλιστα όχι μόνο νίκησαν την ιταλική ομάδα, αλλά κάλυψη τη διαφορά των 6 πόντων που είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι και πλέον θέλουν νίκη της Όλντενμπουργκ επί της Βενέτσια (5/2, 21:15) για να εξασφαλίσουν από σήμερα την πρόκριση στα playoffs του EuroCup.

Η εικόνα του αγώνα:

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τον Προμηθέα να σκοράρει κυρίως με τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Δημήτρη Αγραβάνη (10-8). Ο Μάντζαρης με τρίποντο έκανε το 16-13 και ο Ντέιβιντ Μος με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 16-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μαυροκεφαλίδης στα μέσα της δεύτερης περιόδου με 1/2 βολές ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (30-20). Οι Ιταλοί όμως απάντησαν με δικό τους σερί και μείωσαν σε 35-32, που ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χολ με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 13 (49-36), με την Μπρέσια να μειώνει εκ νέου σε 57-51. Οι Πατρινοί, ωστόσο, δεν αγχώθηκαν. Συνέχισαν να παίζουν το παιχνίδι τους και με 67-56 πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56.