Ολυμπιακός : Φιλικό ξεμούδιασμα με τον Ηρακλή στο Μέτσοβο (80-50)

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν άνετα του Γηραιού στο πρώτο φιλικό της σεζόν με σκορ 80-50. Ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ.

Επιτέλους λίγη… δράση για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τις σερί προπονήσεις, βρήκαν την ευκαιρία να… ξεμουδιάσουν και πραγματοποίησαν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας τους για την φετινή σεζόν. Ο Ολυμπιακός επικράτησε σχετικά εύκολα του Γηραιού, παίρνοντας τη νίκη με 80-50 στο Μέτσοβο.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοφ και Έλις. Οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 25-19, έχοντας ως κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη με 7 πόντους και δύο τρίποντα, με τον ΧανΛάν να έχει 10 πόντους για τον Γηραιό.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μπροστά στο σκορ, οι Χαραλαμπόπουλος και ΜακΚίσικ βοήθησαν με τα τρίποντά τους στην δεύτερη περίοδο για να περάσουν στα αποδυτήρια οι ομάδες με το σκορ στο 47-32.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο. Το μπάσκετ εξάλλου τους έλειψε, ο Βεζένκοφ ανέλαβε προσπάθειες και με σουτ από την περιφέρεια βοήθησε για να έρθει το 63-43 στο τέλος της περιόδου. Στο πέμπτο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα ακόμα επιμέρους σκορ (15-6) για να τελειώσει το ματς στο +30 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τις δύο ομάδες να παίζουν οχτώ λεπτά στην τελευταία περίοδο.

Αξίζει να σημειωθεί πως για τον Γηραιό δεν αγωνίστηκαν οι Βεργίνης και Τσαϊρέλης, ενώ για τους Ερυθρόλευκους εκτός αποστολής έμεινε ο ανέτοιμος Παπανικολάου, Λαρεντεζάκης, Κόνιαρης και Χρηστίδης.

Δεκάλεπτα: 25-19, 47-32, 63-43 + 8 λεπτο: 80-50

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαίδης 2 (1 ριμπ.), Χάρισον 5 (1τρ, 2 ριμπ., 4 ασ.), Χαραλαμπόπουλος 5 (1τρ. , 3 ριμπ., 1 κλ.), Σπανούλης 7 (2τρ., 1 ριμπ., 4 ασ., 1 κλ), Σλούκας 4 (1 ριμπ., 4 ασίστ), Μάρτιν 9 (4 ριμπ., 1 ασ.), Βεζέκοφ 13 (1 τρ, 1 ριμπ., 1 ασ.) Πρίντεζης 4 (4 ριμπ., 1 ασ.), Ζαν Σαρλς 4 (8 ριμπ., 2 ασ., 1 κοψ.), Τζένκινς 5 (1 τρ., 2 ριμπ., 4 κλ.), Έλις 7 (2 ριμπ,. 1 κλ., 1 κοψ.), ΜακΚίσικ 15 (3 ριμπ., 3 ασ. , 1 κλ.),

Ηρακλής (Ζιάγκος) Τσίλντρες 2, Σαγκς 2, Σχίζας 4, Καββαδάς 2, Γεωργαλάς 2, Μπόουλινγκ 6(2), Πετανίδης, Ντάνιελς 11, Χάνλαν 14(3), Μουρ 7(1).