Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-66

Με κορυφαίο τον Μίροτις και πολύ καλό δημιουργικά τον Καλάθη, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Euroleague αφού νίκησε με 76-66 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Euroleague η Μπαρτσελόνα που νίκησε σχετικά εύκολα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-66. Κορευφαίος για τους «μπλαουγκράνα» ήταν ο Μίροοτιτς με 17 πόντους ενώ ο Καλάθης τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους και 7 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αμπρίνες που είχε 13 πόντους. Από την άλλη για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Τζέιμς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και είχε τον έλεγχο του ματς με τον Μίροτιτς να είναι ορεξάτος. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους στο +10 με 24-14 και στο 15′ η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +14 (33-19) Οι Ρώσοι αντέδρασαν με τον Τζέιμς να βγαίνει μπροστά και το ημίχρονο τους βρήκε στο -8 (41-33)

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε και πάλι με διψήφιο (51-39) αλλά η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και έφερε το ματς στο 55-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σενγκέλια πήρε το.. όπλο του κι έφερε το ματς στο 57-55 αλλά η ομάδα του Σάρας ξύπνησε, έφτασε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66