Βαλένθια : Τρεις μήνες εκτός ο Σάστρε

Πιο σοβαρός απ' ότι αναμενόταν είναι ο τραυματισμός του Ζοάν Σάστρε, καθώς ο 28χρονος φόργουορντ θα μείνει για καιρό εκτός δράσης.

Μπορεί η πρεμιέρα της Βαλένθια στην Ευρωλίγκα να ήταν νικηφόρα απέναντι στην Βιλερμπάν (65-63), ωστόσο τελικώς οι «Νυχτερίδες» δεν θα χαρούν τη νίκη όπως θα περίμεναν, καθώς ο Σάστρε αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Συγκεκριμένα, ο 28χρονος φόργουορντ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα υπέστη μερική ρήξη εσωτερικού συνδέσμου στο δεξί του γόνατο με αποτέλεσμα να τεθεί νοκ-άουτ για τους επόμενους τρεις μήνες όταν και θα επανεκτιμηθεί η κατάσταση του.

Μέχρι τη στιγμή του τραυματισμού του ο Σάστρε είχε σκοράρει 2 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 2 ασίστ σε συνολικά 22 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι.