EUROLEAGUE
![Οι γεμάτοι περηφάνια σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο, Ντρισμπιώτη και η ελληνική αποστολή στην τελετή έναρξης (pics & vid)](https://www.to10.gr/wp-content/uploads/2024/07/GTbswhIW4AAThkx-300x182.jpg)
Το σουτ του Άαρον Χάρισον ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στη Μακάμπι στο ΣΕΦ. Ο Αμερικανός γκαρντ με το «buzzer beater» σκόρπισε πανηγυρισμούς σε όλα τα μέλη του «ερυθρόλευκου» πάγκου. Ωστόσο για τον πρώην παίκτη της Γαλατασαράι δεν είναι η πρώτη φορά που κρίνει ένα ματς στη καριέρα του.
Ο Χαρισόν είχε πάρει το «βάφτισμα του πυρός» στα νικητήρια σουτ το 2014 υπό τις οδηγίες ενός παλιού μας γνώριμου, του Ρικ Πιτίνο. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε τότε «σκοτώσει» το κολλέγιο του Γουίνσκοσιν, φορώντας τότε τη φανέλα του Κεντάκι.
Ο Χάρισον το βράδυ της Παρασκευής επανέλαβε το νικητήριο σουτ, αυτή τη φορά όμως σε αγώνα Euroleague, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό.