Μπασκόνια-Χίμκι 77-60

Η Μπασκόνια με ένα επιμέρους σκορ 23-13 στο 4ο δεκάλεπτο «σφράγισε» τη νίκη κόντρα στη Χίμκι, με 77-60.

Με μία καταπληκτική 4η περίοδο, η Μπασκόνια ξεπέρασε το εμπόδιο της Χίμκι, νικώντας την με 77-60, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Βάσκοι φόρτσαραν στο τέλος και με το επιμέρους 23-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο πανηγύρισαν την 3η τους νίκη στη διοργάνωση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πολονάρα και Γκιεντράιτις, οι οποίοι σκόραραν από 20 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Βιλντόζα, Ντράγκιτς (15 πόντοι αμφότεροι).

Το ματς ήταν σχετικά αμφίρροπο μέχρι τα τέλη της 3η περιόδου, αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπασκόνια άρχισε να παίρνει μεγάλο προβάδισμα και ολοκλήρωσε το 30 δεκάλεπτο όντας στο +7 (54-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα η Μπασκόνια και με το επιμέρους 23-13 πήρε σχετικά εύκολα τη νίκη. Στ0 0-4 η Χίμκι, χωρίς να έχει καταφέρει να νικήσει μέχρι τώρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-36, 54-47, 77-60