Ζαλγκίρις – Βαλένθια 82-94

Το αήττητο της Ζαλγκίρις στην Ευρωλίγκα σταμάτησε τη πέμπτη αγωνιστική. Η Βαλένθια που προερχόταν από εντός έδρας ήττα νίκησε τους Λιθουανούς μέσα στο Κάουνας (94-82) και πανηγύρισε τη τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση «καυτοί». Το σύνολο του Μάρτιν Σίλερ σκόραρε όποτε… ήθελε έξω από τα 6.75 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 7/9 τρίποντα, χωρίς ωστόσο να πάρει διαφορά ασφαλείας (27-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις συνέχισε να σκοράρει από τη γραμμή του τριπόντου. Τα σουτ των Χέιζ και Γουόκαπ έδωσαν λύση, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν καλάθια από τους Ντέρικ Ουίλιαμς και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς φέρνοντας τη διαφορά από το -10 (18′) στο -6 και σκορ 43-37 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, από το δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν. Οι «Νυχτερίδες» σκόραραν συνολικά 30 πόντους, οι Κάλινιτς, Ντούμπλιεβιτς και Πρέπελιτς «πυροβολούσαν», η άμυνα τους ήταν εξαιρετική και το αποτέλεσμα ήταν να φέρουν το παιχνίδι «τούμπα» και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους έφερε μπροστά με δέκα πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Ο Μαρίνκοβιτς βρήκε δύο τρίποντα και έδωσε λύση στην ισπανική ομάδα η οποία παρόλο που δεν διατήρησε την άμυνα της στα ίδια επίπεδα δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με το διπλό στην έδρα της αήττητης Ζαλγκίρις που την προηγούμενη αγωνιστική είχε κάνει μια «χαψιά» την Αναντολού Εφές.

Δύο «πρόσωπα» ξεχώρισαν από τους νικητές και αυτοί ήταν οι Ντούμπλιεβιτς και Μαρίνκοβιτς που σκόραραν έκαστος από 16 πόντους, ενώ από τους «πράσινους» έκαναν τη διαφορά οι Ρούμπιτ και Γκριγκόνις με 12.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94.