Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός: Τα «έσπασε» και το έχασε (74-68)

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την αστοχία του (0/9 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και 6/28 στο παιχνίδι) και μοιραία ηττήθηκε στο Μόναχο από την Μπάγερν.

Δεν τα κατάφερε στο Μόναχο ο Ολυμπιακός, με τους Ερυθρόλευκους να γνωρίζουν την ήττα από την Μπάγερν με 74-68, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες τα «έσπασαν» έξω από γραμμή του τριπόντου, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 6/28 τρίποντα (σ.σ 0/9 στην τέταρτη περίοδο) και μοιραία ηττήθηκαν από τους Γερμανούς.

Σε κακή μέρα βασικά όπλα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Χάρισον να πετυχαίνει μόλις 3 πόντους, τον Σπανούλη να έχει 2 και τον Σλούκα 6, με τους Ερυθρόλευκους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην επίθεση και να υποπίπτουν σε 15 λάθη, ενώ μοίρασαν 13 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους ο Κώστας Παπανικολάου με 13, ενώ 12 πέτυχε ο Τζένκινς και 11 ο ΜακΚίσικ. Χαμηλή… πτήση για τον Πρίντεζη, που είχε 7 πόντους.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουέιντ Μπόλντγουιν με 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Λούτσιτς και 10 ο Ντζέντοβιτς. Αυτή ήταν η 2η ήττα σε 5 ματς για τον Ολυμπιακό, που έχει πλέον ρεκόρ 3-2, ενώ η Μπάγερν με τη νίκη που πέτυχε έφτασε στο 4-1.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με καλάθια των Ραντόσεβιτς και Τζέντοβιτς προηγήθηκαν με 4-0. Ο Ολυμπιακός μείωσε με γκολ-φάουλ του Πρίντεζη σε 4-3, αλλά οι Γερμανοί με τέσσερις σερί πόντους από τον Τζέντοβιτς έκαναν το 8-5. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και λίγο μετά το 5άλεπτο προηγήθηκε με 6 πόντους (16-10).

Οι Πειραιώτες όμως με καλάθια των Πρίντεζη και Σλούκα μείωσαν στους 2 (16-14). Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με την Μπάγερν να συνεχίσει σε ρόλο οδηγού και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (22-18). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Τζένκινς με τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο (22-21), αλλά δεν είχε συνέχεια η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση. Οι Γερμανοί έτρεξαν ένα σερί 9-1 και ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους (31-22).

Η εικόνα του Ολυμπιακού εξόργισε τον Γιώργο Μπαρτζώκα, με τις φωνές του Ελληνα κόουτς να «ξυπνούν» τους παίκτες του. Οι Πειραιώτες μείωσαν αρχικά σε 31-25 με τρίποντο του Τζένκινς και στη συνέχεια με δύο πόντους από τον Ελις και πέντε από τον Βεζένκοφ μείωσαν εκ νέου στον πόντο (32-32), τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Για μια ακόμα φορά όμως η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη των Πειραιωτών και πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (39-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός με τρίποντο και κάρφωμα μείωσε σε 41-39 και ο Πρίντεζης με πεταχτάρι έφερε το ματς στα ίσια (41-41). Οι Τόμας με 2/2 βολές και ο Λούτσιτς με 1/2 έφεραν την Μπάγερν ξανά στο +3 (45-42). Ο Ελις με γκολ-φάουλ ισοφάρισε για δεύτερη φορά στη τρίτη περίοδο και τέταρτη φορά συνολικά στο παιχνίδι (45-45), ενώ λίγο αργότερα οι Ερυθρόλευκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Ο Κώστας Παπανικολάου με 2/2 βολές έκανε το 50-49, αλλά ο Μπόλντγουιν με έξι σερί πόντους έφερε τα πάνω κάτω (56-52) και έβαλε εκ νέου την Μπάγερν σε ρόλο οδηγού. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιλογές και την αστοχία του Ολυμπιακού και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (61-53).Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Τζένκινς με λέι απ μείωσε σε 61-55, αλλά οι Γερμανοί με δύο πόντους από τον Ρέινολντς και δύο βολές ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (65-55). Λίγο αργότερα μάλιστα έφτασαν για πρώτη φορά στο +11 (68-57).

Ο Βεζένκοφ με δίποντο μετά από ασίστ του Σπανούλη μείωσε σε 68-59 και ο Χάρισον έριξε τη διαφορά στους 7 (61-68). Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και με καλές επιλογές στην επίθεση μείωσαν ακόμα περισσότερο (72-68). Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν όμως με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στους 6 (74-68) 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά τα τρίποντα των Βεζένκοφ και Τζένκινς δεν βρήκαν στόχο. Η Μπάγερν επικράτησε με 74-68 και πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της και πρώτη εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68