Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 71-72

Η Μπασκόνια βρέθηκε λίγο πριν το τέλος με διψήφια διαφορά πόντων μπροστά, αλλά η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πραγματοποίησε μία εκπληκτική ανατροπή (72-71).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μέχρι και με πέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια να μειώνει (19-20).

Στο ίδιο τέμπο και η δεύτερη περίοδος. Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρήκε επιθετικές λύσεις (31-39), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν και έφεραν το παιχνίδι μια ανάσα από την ισοφάριση με τη λήξη του α’ μέρους (37-39).

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (56-58, 30′) μέχρι και την αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Εκεί όπου η Μπασκόνια με τρομερή άμυνα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση πήρε προβάδισμα έντεκα πόντων περίπου τέσσερα λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης.

Ωστόσο, οι Καταλονοί ήταν «εκεί», δεν παρέδωσαν τα… όπλα και με επιμέρους σκορ 11-0 βρέθηκαν μπροστά (72-71). Ο Χένρι θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αστόχησε σε ένα εύκολο λέι απ και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε το ροζ φύλλο στη Βιτόρια (72-71)

Κορυφαίος για την Μπασκόνια ο Πολονάρα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους Μπλαουγκράνα ο Μίροτιτς ήταν καταλυτικός με 18 πόντους και 7 «σκουπίδια».