Μπάγερν Μονάχου – Βαλένθια 90-79

Με κορυφαίο για ακόμη μία φορά τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς (22π. 7ρ. 2ασ.), η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε δύσκολα με 90-79 της Βαλένθια και έφτασε το ρεκόρ της στο 6-2.

Την έκτη της νίκη στη φετινή Euroleague πήρε η Μπάγερν (6-2) που νίκησε με 90-79 τη Βαλένθια (4-3) σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι και το 35′. Στο τέλος όμως μίλησε η κλάση του Βλάντιμιρ Λούτσιτς ο οποίος βγήκε μπροστά και «καθάρισε» το ματς τελειώνοντας με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από κοντά κι ο Ζίπσερ με 20 πόντους ενώ για τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Πρέπελιτς με 18 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς:

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 9-2 στο 3′ αλλά στη συνέχεια με τον Λούτσιτς να παίρνει μπρος, η Μπάγερν γύρισε το παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 21-18.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Βαλένθια προηγήθηκε με +4 (35-39) και η Μπάγερν μείωσε σε 37-39 για το ημίχρονο.

Ντέρμπι ήταν το ματς και στην τρίτη περίοδο αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο ξεκίνημα αφού με τον Κάλινιτς προηγήθηκαν 51-46 πριν η Μπάγερν απαντήσει με ένα 7-0 για το 53-51. Ενα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου η Μπάγερν προηγήθηκε με 62-57 και η Βαλένθια μείωσε σε 62-60.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 76-76. Τότε ανέλαβε και πάλι δράση ο Λούτσιτς που με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα με 81-76 στην ομάδα του η οποία έφτασε τελικά στη νίκη εύκολα με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60, 90-79