Αναντολού Εφές – Μπάγερν 71-74

Η Μπάγερν είχε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στην Αναντολού Εφές και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 74-71.

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη στο «Σινάν Ερντέμ» επί της Αναντολού Εφές με 74-71 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Βαυαροί συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους στη διοργάνωση καθώς πήραν την έβδομη νίκη τους σε εννέα αγώνες μετά από μια μεγάλη ανατροπή.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αρκετά μοιρασμένο καθώς στο έκτο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο (14-14). Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στους δύο πόντους (20-22) λίγο πριν τη λήξη της περιόδου και η Εφές πήρε το προβάδισμα με 3/3 βολές του Λάρκιν για το 23-22.

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά στους 9 πόντους (23-32). Μάλιστα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν εξαιρετική αμυντικά και υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στο τέλος του ημιχρόνου (37-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άρχισε να αλλάζει καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ (51-48). Στη συνέχεια με δύο συνεχόμενα τρίποντα βρέθηκαν να προηγούνται και με 9 πόντους (57-48). Οι Γερμανοί σκόραραν για το 57-50 με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας επιμέρους σκορ 20-8.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο θεαματικό του αγώνα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε μπροστά στο +8 (66-58) και η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 6-0 μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (66-64). Στη συνέχεια το ματς οδηγήθηκε στην ισοπαλία (70-70). Έκτοτε μία βολή του Λάρκιν και δύο κρίσιμα καλάθια του Ρέινολντς διαμόρφωσαν το τελικό 74-71 με το οποίο η ομάδα του Μονάχου έφυγε από την Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74