Αλμπα – Βιλερμπάν 76-75

Η γερμανική ομάδα με τρίποντο του Σίβα, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, επικράτησε με 76-75 της Βιλερμπάν!

Ενα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Euroleague έγιναν απόψε στο Βερολίνο, με τον Πέιτον Σίβα, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, να «σκοτώνει» με τρίποντο την Βιλερμπάν και να χαρίζει τη νίκη στην Αλμπα με 76-75. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της γερμανικής ομάδας στη φετινή διοργάνωση (2-5). Από την άλλη, οι Γάλλοι έφτασαν κοντά στο ροζ φύλλο, αλλά επιστρέφουν στη βάση τους με άδειες βαλίτσες.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου, με την γαλλική ομάδα μετά το 7’ να ανεβάζει στροφές και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +2 (19-21). Η Βιλερμπάν παρέμεινε σε ρόλο οδηγού και στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (36-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αλμπα με ένα σερί 7-0 ισοφάρισε σε 43-43 το παιχνίδι, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να χτίσουν διαφορά και να μπουν στην τελευταία περίοδο στο +10 (50-60).Οι Γάλλοι προηγήθηκαν ακόμα και με 13 (50-63), όμως, η Αλμπα δεν τα παράτησε.

Αρχικά μείωσε σε 66-71 και στη συνέχεια σε 73-75. Το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Πέιτον Σίβα στην τελευταία φάση του παιχνιδιού να «σκοτώνει» την Βιλερμπάν και να οδηγεί την Αλμπα στη νίκη με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-43, 50-60, 76-75.