Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-89

Με σούπερ εμφάνιση του Νίκολα Μιλουτίνοφ που κυριάρχησε κάτω από τη ρακέτα (18 πόντους με 8/8 δίποντα και 12 ριμπ.) η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφυγε με σπουδαίο διπλό (81-89) από το Μόναχο βάζοντας φρένο στην Μπάγερν.

Η Μπάγερν Μονάχου προερχόταν από μεγάλο διπλό επί της Εφές και τρεις σερί νίκες στην Euroleague αλλά ο Νίκολα Μουλουτίνοφ είχε «τρελά» κέφια και με κυριαρχική εμφάνιση έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-81.

Ο Σέρβος σέντερ τελείωσε το ματς με 18 πόντους όντας άχαστος κάτω από τη ρακέτα με 8/8 δίποντα ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ σε κάτι παραπάνω από 25 λεπτά. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Μάικ Τζέιμς που σταμάτησε στους 25 πόντους.

Από την Μπάγερν πάλεψαν οι Μπόλντγουιν και Ρέινολντς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν ήταν αρκετοί για να σταματήσουν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που έφτασε στο 7-3, ρεκόρ που πλέον έχει και η αποψινή της αντίπαλος.

Το ματς

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι, κάτι που αποδείχθηκε και στη συνέχεια, μέχρι δηλαδή πέντε περίπου λεπτά από το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 14-8 στο 7′ αλλά με τον Ρέινολντς η Μπάγερν έμεινε κοντά και έκλεισε στο -1 (17-18) την πρώτη περίοδο.

Μάλιστα με ένα 6-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η Μπάγερν προηγήθηκε με 23-18, στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να εναλλάσσεται αρκετές φορές και το ημίχρονο να λήγει στο 39-36 με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στα καλάθια και να κρατάει κοντά στο σκορ τους Ρώσους.

Το ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου αφού αν και η Μπάγερν προηγήθηκε με +5 (41-36), ο Τζέιμς έβαλε μπροστά με 46-45 την ΤΣΣΚΑ, η Μπάγερν προηγήθηκε και πάλι, με 56-54 και η περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Ιτούδη μπροστά με 64-60.

Όσο κι αν το προσπάθησε η Μπάγερν δεν υπήρχε πλέον γυρισμός. Ο Τζέιμς πήρε για τα καλά μπρος στην τέταρτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε ακόμη και στο +14 (82-68) χάρη σε ένα 11-0 σερί και τελικά πήρε τη νίκη εύκολα με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-36, 60-64, 81-89