Ρεάλ Μαδρίτης – Φενερμπαχτσέ 94-74

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Φενερμπαχτσέ 94-74 για την 10η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την έκτη νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στην τέταρτη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε άνετη νίκη απέναντι στη Φενερμπαχτσέ (94-74), έφτασε στο 6-4 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση.

Η μεγάλη απώλεια του Γιαν Βέσελι δυσκόλεψε αρκετά τη δουλειά της Φενέρ, η οποία έπεσε στην 13η θέση με ρεκόρ 4-6.

Όλα κρίθηκαν από την πρώτη κιόλας περίοδο, εκεί όπου οι Μαδριλένοι έφτασαν ακόμα και στο +17(!) απέναντι στους Τούρκους, οι οποίοι βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ. Να σημειωθεί ότι πιθανότατα αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Φακούντο Καμπάτσο με τη Ρεάλ, ο οποίος ετοιμάζεται να αγωνιστεί στο NBA.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στους Τούρκους. Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε αμέσως το προβάδισμα (7-0), εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (26-9), με την Φενερμπαχτσέ να μειώνει σε 28-12.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 (28-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Πιερ, η Ρεάλ με τον Αμπάλντε έφτασε στο 33-18, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +16 (41-25), με το σκορ του ημιχρόνου να λήγει 49-36.

Η Φενέρ δεν μπόρεσε ποτέ να ανατρέψει την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί εναντίον της, με τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη Ρεάλ να προηγείται με 21 πόντους (72-51).

Η διαφορά στην τελευταία περίοδο έφτασε ακόμα και στους 26 πόντους (82-56), με τον θρίαμβο της Ρεάλ να ολοκληρώνεται στο +20 (94-74).