Μπασκόνια – Ζενίτ 70-77 : Νέο μεγάλο διπλό από την ομάδα του Πασκουάλ

Την πέμπτη νίκη της πανηγύρισε η Ζενίτ, επικρατώντας με 77-70 επί της Μπασκόνια στην Βιτόρια, για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Ζενίτ πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στη Μπασκόνια με 77-70, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα και παραμένοντας αήττητη μακριά από την έδρα της.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-10.

Η Μπασκόνια με ένα μικρό ξέσπασμα πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (17-10), όμως η Ζενίτ έδωσε ηχηρή απάντηση. Οι Ρώσοι με όπλο την άμυνα πήραν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας ακόμη και στο +9 (25-34), όμως ένα τρίποντο του Ντράγκιτς διαμόρφωσε το 28-34 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι Βάσκοι πέρασαν προσωρινά μπροστά στο σκορ (42-38), ωστόσο λίγο αργότερα οι Ρώσοι κατάφεραν και πάλι να βρεθούν σε θέση οδηγού (51-56, 30′), ενώ στο τέταρτοι έφτασαν ακόμα και στο +17 (53-70), με τα πάντα να είναι τυπικά στη συνέχεια. Τελικό σκορ 70-77 και νίκη για τους Ρώσους.

Η ρωσική ομάδα ήταν καλύτερη και στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε με αφετηρία την άμυνα να βρει ρυθμό στην επίθεση και να ανεβάσει την διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος (53-69). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό μειώνοντας στους έξι, ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν πραγματικά στην διεκδίκηση της νίκης με την Ζενίτ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77