Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 62-73

Μετά το στραπάτσο από τη Βιλερμπάν η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 73-62, στο πρώτο ματς του Σάρας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Μια κακή περίοδος για την Μπαρτσελόνα με ήττα από τη Βιλερμπάν για την Euroleague και από τη Βαλένθια για το πρωτάθλημα έλαβε τέλος με τη νίκη 73-62 κόντρα στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Η ομάδα του Σάρας ο οποίος πλήγωσε την πρώην του στην πρώτη του επιστροφή ως αντίπαλος, είχε το πάνω χέρι σε όλο το ματς και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Ντέιβις και Κούριτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Καταλανούς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Καλάθης είχε 6 πόντους αλλά και 10 ασίστ. Όσο για τους Λιθουανούς, ξεχώρισε ο Γιοκουμπάιτις με 15 πόντους και οι Χέιζ (10 π., 6 ριμπ.), Λοβέρν (10π.,).

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ένα 6-0 αλλά σύντομα η Ζαλγκίρις έσφιξε την άμυνά της και προηγήθηκε με 11-10. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 17-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου, το σκορ πήγε στο 22-16 με τον Κούριτς να παίρνει μπρος και το ημίχρονο βρήκε την Μπάρτσα στο 39-33.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο όπου και πάλι η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα και η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να πλησιάσει. Στο 22′ η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 46-33, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 55-48. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, παρότι η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3 (57-54) με την Μπαρτσελόνα να πατάει γκάζι και να παίρνει τη νίκη με 73-62.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-39, 48-55, 62-73