Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 92-73 : Πάρτι της Ζαλγκίρις κόντρα στην Μπασκόνια

Οι Λιθουανοί εκτελούσαν με... τρελό ποσοστό από τα 6.75, με αποτέλεσμα να έχουν ένα ήσυχο βράδυ κόντρα στην Μπασκόνια.

Περίπατος (92-73) για την Ζαλγκίρις μέσω της γραμμής του τριπόντου!

Οι Λιθουανοί σημείωσαν 18/26 και έφτασαν στην 7η τους νίκη στην εφετινή Euroleague. Από την άλλη, οι Βάσκοι μετά και από αυτή την ήττα, υποχώρησαν στο 6-7 της κανονικής περιόδου.

Η Ζαλγκίρις πήγε το ματς εκεί που ήθελε και σε συνδυασμό με το κάκιστο βράδυ της Μπασκόνια, έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο του αγώνα.

Πολλοί παίκτες ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, με τον Μιλάκνος να σημειώνει τους περισσότερους πόντους (15π.) για την ομάδα του Σίλερ. Από την άλλη, ο Φαλ έφτασε τους 14.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χερι στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ζαλγκίρις να αποκτάει διαφορά στο δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα έως το ημίχρονο (44-36) και με τον Μιλάκνις να βάζει τρία τρίποντα στην έναρξη της τρίτης περιόδου, πήγαν στο +13 (55-42) και λίγο αργότερα στο +16 (58-42) από μακρινό σουτ και του Γκριγκόνις.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +25 (79-54) στο 33′, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μην μπορεί να κάνει τίποτα για την Μπασκόνια.

Οι Λιθουανοί διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 3 (1/5 σουτ), Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χέιζ 11 (3/5 τρίποντα), Γιανκούνας 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας 6 (2), Μιλάκνος 15 (5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 6 (2/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιοκουμπάιτις 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 11 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λοβέρν 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζεκίρι 2, Χένρι 6 (3/5 δίποντα, 9 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 14 (5/8 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πίτερς 12 (2), Ντράγκιτς 10 (2), Γκεντράιτις 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Πολονάρα 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κούρουτς 3 (1)