Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 98-69

Με ισοπεδωτική εμφάνιση η Ζενίτ νίκησε πολύ εύκολα με 98-69 τον Ερυθρό Αστέρα και πανηγύρισε την ένατη νίκη της στη φετινή Euroleague.

Ζενίτ από… άλλο πλανήτη διέλυσε με 98-69 τον Ερυθρό Αστέρα και ανέβηκε στο 9-5 ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 5-11. Ο Ρίβιερς με 23 πόντους και 7/8 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με τον Πάνγκος να έχει 17 ενώ για τον Αστέρα ο Ομπράιαντ με 13 πόντους ενώ φάνηκε η απουσία του Τζόρνταν Λόιντ που βρέθηκε θετικός σε κορωνοϊό.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος για τη Ζενίτ που ξεκίνησε να «βομβαρδίζει» με το ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με 30-12 στην πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Πασκουάλ βρέθηκε και στο +24 (43-19) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 48-37.

Ο Ρίβερς έκανε όργια για τη Ζενίτ που προηγήθηκε με 63-42 στο 25′ και και πήγε με 69-54 για το τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί ο Ερυθρός Αστέρας παραδόθηκε τελείως, η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (90-60) και τελικά το παιχνίδι τελείωσε στο 98-69.

Δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69