Ζαλγκίρις – Μπάγερν 74-73

Η Ζαλγκίρις επικράτησε 74-73 της Μπάγερν Μονάχου στο Κάουνας για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στο 9-7.

Η Ζαλγκίρις πήρε τεράστια νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 74-73 στο Κάουνας για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες στη διοργάνωση και ανέβηκε στο 9-7.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα (0-4), αλλά οι Λιθουανοί ανέκτησαν τον έλεγχο και έκαναν γρήγορα την ανατροπή. Προηγήθηκαν με 9-4, έφτασαν στο +11 (22-11), με τη Μπάγερν να μειώνει στους 6 (22-16) με τον Ρέινολντς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16) από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με τους Λοβέρν και Μιλάνκις, οι Βαυαροί μείωσαν στους 7 (31-24), έφτασαν σε απόσταση τριών πόντων (38-35) αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (40-35).

Παρά την προσπάθεια της Μπάγερν, η ομάδα του Σίλερ κράτησε το προβάδισμα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας δύο φορές στο +8 (51-43, 53-45), με τους Βαυαρούς να μειώνουν στους 5 (56-51) στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα του Τρινκιέρι ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε αμέσως το προβάδισμα με 56-55. Από εκείνο το σημείο τα ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει με 5 πόντους (64-59) πέντε λεπτά πριν το φινάλε αλλά δύο σερί τρίποντα του Μπαμπ έφερε το προβάδισμα ξανά σε γερμανικά χέρια (64-65).

Οι Λιθουανοί βρέθηκαν ξανά στο +5 (2-67), οι Βαυαροί έκαναν την ανατροπή (72-73) αλλά ένα καλάθι του Γκριγκόνις έδωσε μεγάλη νίκη στη Ζαλγκίρις με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 56-51, 74-73.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (5 ασίστ), Χέιζ 3 (1/5 σουτ), Γιανκούνας 8 (3 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 11 (3/3 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 9 (5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 22 (7/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβέρν 8 (6 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 16 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 4 λάθη), Σίλεϊ 8 (2/6 τρίποντα), Ρέινολντς 17 (7/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέντοβιτς 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίπσερ 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Γκιστ 2 (0/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζόνσον 6, Σίσκο (3 ασίστ), Ραντόσεβιτς 2.