Μιλάνο – Μπασκόνια 79-84

Η Μπασκόνια επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο (79-84) για την 16η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την έβδομη νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στη δέκατη θέση.

Η Μπασκόνια πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 79-84 για την 16η αγωνιστική της Euroleague, ανεβαίνοντας στη δέκατη θέση, με την ιταλική ομάδα να χάνει την ευκαιρία της να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 0-6 στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά με συνεχόμενους πόντους του Σιλντς οι γηπεδούχοι έκαναν το 7-6. Η Μπασκόνια, όμως, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε στο +8 (13-21), με την Αρμάνι να μειώνει στους 4 (19-23) με δύο σερί τρίποντα του Ροντρίγκεθ.

Η ομάδα του Μεσίνα διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (24-32) στα μισά της δεύτερης περιόδου, με την Αρμάνι να βρίσκεται κοντά και να μειώνει στον πόντο (41-42), αλλά ο Πίτερς έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στην Μπασκόνια (41-45) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ισπανική ομάδα κρατούσε το πάνω χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (45-55) με τρίποντο του Χένρι. Ο Ντατόμε μείωσε στους 5 πόντους (54-59) για τους γηπεδούχους, ενώ η Μπασκόνια χάρη στην καλή της άμυνα παρέμεινε στο +6 (57-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Μεσίνα εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (63-79) στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Αρμάνι μείωσε στους 8 (71-79) αλλά οι Ισπανοί πήραν τη νίκη (79-84).